luni, 16 ianuarie 2017

Opera-Gen al muzicii teatrale


Proiect didactic pentru implementarea în clasă
                          
Unitatea de învăţământ: Scoala generala cu clasele I-VIII Mircea Voda   
       Numele şi prenumele: Minel Mihalache
       Disciplina: Educație Muzicală


Clasa/Vârsta
Unitatea
Titlul activităţii didactice
Timp

Clasa: a-VI-a

Varsta: 12-13 ani

Capitolul : Opera

Opera-gen al muzicii teatrale

 50 minute



Justificarea didactică pentru utilizarea TIC
Obiective de învăţare
Voi utiliza calculatorul pentru a audia lucrările: „Cîntecul  lui Solveig ”( din suita „ Peer Gynt ” ) si și  „ Marșul gloriei ” ( din opera „ Aida ” ), astfel voi atrage atentia elevilor cu privire la lectie,le voi capta mai usor atentia.
Cu ajutorul unei prezentari PowerPoint se pot reactualiza cunoștințele dobîndite anterior.
-Videoclipul educațional va fi utilizat pentru a susține momentul predării într-un mod interactiv față de elevi.  
La sfarșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 –Să recunoasca lucrările audiate
O2- Să identifice genul in care au fost scrise(Opera, genul vocal,vocal-instrumental).
O3- Să își dezvolte limbajul muzical și să fie capabili să recunoască titlurile operelor audiate.











Termeni cheie
Resurse
Operă– Compoziție muzicală scrisă pentru soliști, cor și orchestră pe textul unui libret dramatic; reprezentare scenică a acestei lucrări

Nuanțele muzicale:  - ppp (pianissimo possibile)- cat se poate de incet
 - pp (pianissimo)- foarte incet
  - p (piano)- incet
 - mp (mezzo piano) - incetisor




Mijloace Didactice:
Videoproiector,Pianină,Computer,Diapazon,
Imprimantă,Tablă,Proiect didactic ,Prezentare power point,Videoclip, Blog
Material Bibliografic: Manual pentru clasa a VI a,Avram Florea și Vasile Iliut,Ed. Niculescu, Bucuresti
a.      Suport Software:
·         Microsoft Powerpoint
·         Picasa
·         Sony Vegas
b.      Resurse Umane: Profesorul şi elevii  clasei a VI-a
c.       Resurse Timp: 50 minute
d.      Metode utilizate: expunerea, conversaţia,dialogul.
e.       Forme de organizare: organizare frontală/pe grupe.



Desfăşurarea activităţii didactice
Enumeraţi principalele activităţi de învăţare propuse în cadrul proiectului:
1.Organizarea Clasei -2 min.: Profesorul intră în clasă, se așează la catedră, face prezența și iși pregăteste cele necesare pentru desfăsurarea lectiei.Pentru inceput le va arăta elevilor o prezentare Power Point cu ajutorul căreia va ilustra imagini si informatii despre George Enescu,astfel le va capta atentia elevilor.
2. Reactualizarea de Cunoștințe din lecțiile anterioare - 10 min.:
 A. Profesorul deschide fisierul Power Point. pentru a consolida informatiile din lecția precedentă.
 B. Primul slide reprezinta titlul lectiei pentru  reactualizarii cunostiintelor
   - Urmatorul slide contine  definitia genurilor muzicale. Elevii isi vor aminti definițiile acestor genuri predate ora precedentă.
  - In urmatorul slide elevii vor audia câteva fragmente muzicale si vor fi intrebati caror genuri muzicale apartin aceste fragmente.
  - Al treilea slide va defini nuantele muzicale . Elevii isi noteaza definitia afisata in slide iar apoi vor fi pusi să exemplifice cateva nuante muzicale cel mai des intalnite .
- Al patrulea slide contine  definitia muzicii vocal-instrumentale.. Elevii din nou isi vor nota definitia si vor da exemple  de opere scrise in acest gen.
 - Urmatorul slide contine definitia Operei. Elevii isi noteaza in caiete si dau exemple de opere cunoscute.
- Cu ajutorul untimului slide profesorul face trecerea de la lectia precedentă la lecția de zi” Opera-Gen al muzicii teatrale”.
3. Captarea Atenției Anunțarea Titului Lecției – 5 min.:
A.  Profesorul se va folosi de galeria de imagini pentru a capta atentia elevilor cu privire la lectie.
  B. Profesorul anunță tema și obiectivele ce se urmăresc în cadrul activității. Elevii notează pe caiete.

C. Profesorul anunță titlul lecției „Opera- gen al muzicii teatrale! „
5. Prezentarea și învățarea  noilor  conținuturi- 22 min.:
 Profesorul anunță noul conținut – OPERA- Gen al muzicii teatrale


Elevii își vor nota pe caiet următoarele noțiuni:
Operă– Compoziție muzicală scrisă pentru soliști, cor și orchestră pe textul unui libret dramatic; reprezentare scenică a acestei lucrări.
Evolutia genului  : La început , opera s-a numita „drama per musica”  si a fost la început un fel de recitare muzicala susţinuta de un bas continuu.
Monteverdi  schimba aceasta drama per musica si o transforma din recitare muzicala intr-o forma mai melodioasa, mai expresiva.
Din Italia , opera  se răspîndește în Franța , apoi în toată Europa . 
Cei mai importanti creatori de opera  sunt : Wolfgang Amadeus Mozart , G.Verdi , R.Vagner , E.Doga .
Părțile   componente ale   spectacolului  de operă
o   Libret –ideea   spectacolului ( creație  literară : poem , poveste , legendă , mit )
o   Muzica –  compozitorul crează toate numerele muzicale, în operă  totul se cîntă – rol primordial.
o   „ Comportament  ”  scenic , actori  -  regizorul
o   Vestimentație  , costume – costumierul ,
o   Decor- pictorul-scenograf
o   Dans – coregraful
Creații   celebre ale  genului  de operă – opera „ Aida ”
Aida ” este o operă compusă pe muzică de Giuseppe Verdi, bazată pe un libret scris de Antonio Ghislanzoni. Opera "Aida" a fost compusă pentru inaugurarea primului teatru muzical de la Cairo şi pentru sărbătorile legate de încheierea lucrărilor la Canalul Suez. Deşi are acest caracter ocazional, lucrarea constituie o adevărată cotitură în creaţia lui Verdi.
Prin înfruntarea caracterelor, forţa pasiunii şi expresivitatea muzicii, "Aida" este o autentică dramă romantică. Această operă reprezintă nu numai una din cele mai importante lucrări ale lui Verdi, ci şi o culme a genului de operă în general. După premiera de la Cairo, adevăratul triumf, care lansează lucrarea în lumea operei, este premiera italiană. Premiera operei a avut loc la Teatrul de Operă din Cairo în data de 24 decembrie 1871.



  -Profesorul va da play clipului educațional
- Profesorul va pune pune pauză dupa prima imagine de la începutul clipului in care este ilustrata o poza cu marele compozitor italiat, creatorul operei Claudio Monteverdi.Elevii vor trebui să spună câteva informatii despre acesta.Unde s-a născut si ce fel de muzica a scris.  (portretul compozitorului).
-Clipul va fi întrerupt,iar profesorul va face introducerea clipului din arhiva personală ce se va derula pentru o sporii atentia copiilor( clip video personal).Acesta ilustreaza imagini din sala de spectacol, în care este interpretată opera cea mai reprezentativă .
- Profesorul va întrerupe din nou clipul dupa audiția muzicală pentru a pune o întrebare (cate categorii fac parte din orchestra simfonică  Elevii vor avea la dispoziție 40 de secunde pentru a formula un raspuns iar apoi,răspunsul corect va fi notat in caiete,cu definitia corectă.
-După ce elevii vor răspunde la intrebarea adresată de către profesor, se va continua derularea clipului video educațional urmând un fragment din Cantecul lui Solveig din Suita „Peer Gynt”,pe care elevii il vor audia cu atentie.( clip video preluat ).
-După finalizarea fragmentului muzical, elevii își vor nota in caiete câteva date despre această operă.Rapsodia Romana a fost printree primele lucrări ale compozitorului si a fost compusa la inceputul secolului XX,apartinand genului instrumental.
-.La finalul videoclipului  sunt atasate multumirile de rigoare pentru atentia acordată.


6. Asigurarea de conexiuni inverse (feed-backul)
    -Profesorul formează în clasă 4  grupe a câte 5 elevi pentru verificarea cunostintelor.
   - Profesorul distribuie elevilor cate o fișă de lucru pentru verificarea cunoștințelor asimilate pe parcursul predării lectiei.
   - Fișa va conține 5 întrebări a cate 2 puncte fiecare cu excepția întrebării 1 care va avea doar 1 punct.(fișa1,fișa2,etc)
   -Fișa va avea 4 intrebări diferite pentru grupele formate și un subiect comun.
După completarea fișelor de lucru,elevii vor aștepta pentru ca fisele de lucru sa fie corectate,rezolvate impreună.
7. Aprecierea activității (5 min.)
-          Profesorul cere câte unui elev de la fiecare grupă să vină în fața clasei pentru a nota la tablă ceea ce au lucrat și pentru a corecta,dacă este cazul.
-          Profesorul va face aprecieri asupra modului în care au fost îndeplinite obiectivele lecției si va spune elevilor cum vor trebui sa procedeze data viitoare,daca este cazul.
-          Un elev din fiecare grupă execută sarcina de lucru, ceilalați analizează și fac aprecieri.
-          Lecția a fost gândită în așa fel încât să reactualizeze și să utilizeze cunoștințele dobândite anterior, cât și să ofere spre învățare cunoștințe noi.(O2).


Finalizarea proiectului

Timp: 5min.: La finalul lecției profesorul strânge fișele de lucru pentru a verifica rezultatele elevilor.
Profesorul anunță tema pentru acasă: realizarea unui referat despre un compozitor italian și audierea a două lucrări reprezentative.
Elevii notează în caiet tema pentru data viitoare.



 Evaluare individuală prin metoda observării directe pe parcursul procesului explorării
-          2 dintre itemi vor fi notati cu 20 puncte maxim, iar cel de-al treilea cu 10 puncte cumulandu-se un total maxim de 50 puncte.


Item

Nota
5-6


Nota
7-8


Nota
9-10

1. Comunicarea verbală și scrisă în ceea ce privește noțiunile noi, prezentate în conținutul lecției
Elevul are greşeli de exprimare atât scrisă cât şi verbală, dar manifestă dorinţa de a se corecta.

Comunicare scrisă și verbală  suficient de corectă, fluentă,  sesizează greșeala și se poate autocorecta.

Comunică impecabil atât verbal cât și scris.
2. Tip de intervenţie cu caracter personal.
- cunoaște noțiunile necesare pentru a reusi sa raspunda la intrebarile despre George Enescu .
- cunoaște modalitatea de completare a fișelor de lucru.




Elevul  prezintă
rareori idei utile în timpul lucrului în
grup şi nu ţine pasul cu  evoluţia
grupului său de lucru.
Elevul contribuie cu
promptitudine
la grupul de lucru,deşi, uneori, el / ea
devine distrat
Elevul contribuie la grupul de lucru şi stimulează colegii lui / ei să participe.
Contribuţia lui / ei este foarte importantă pentru succesul
grupului de  lucru
   3. Managementul timpului (Respectarea timpului alocat pentru completarea fiselor de lucrur – respectiv 15  minute)








4. Luarea deciziilor cu privire la modalitatea de completare a fișelor de lucru.
- elevii vor numi un coleg pentru a prezenta rezultatele obtinute in urma rezolvării.

Elevul nu îşi termină sarcinile ei / lui la timp şi ca rezultat grupul nu poate respecta
termenele.




Elevul nu prezintă nici o soluţie, dar
este dispus să
încerce soluţiile
prezentate de
către alţi colegi
Elevul opreşte
finalizarea
sarcinii lui / ei, dar la final, el / ea poate
termina la
timp, precum
şi grupul poate
respecta
termenele.



Elevul face
contribuţii
importante în
scopul de a
îmbunătăţi
soluţiile prezentate de
către alţi colegi
Elevul poate
gestiona timpul lui / ei mod
corespunzător,
poate realiza sarcinile la timp.






Elevul încearcă în mod activ soluții pentru rezolvarea problemei.


Autoreflecţia
Scrieţi câteva consideraţii personale privind desfăşurarea activităţii didactice. Întrebările de mai jos vă pot ghida reflecţia:
1.    Cât de reuşită apreciaţi că este activitatea didactică pe care aţi desfăşurat-o?
Consider că activitatea didactică desfășurată a fosr reușită.
2.    Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activităţii?
Punctele slabe consider că au fost emoțiile pe care le-am manifestat pe parcursul lectiei iar punctele forte au fost definite de faptul că elevii au dobandit noi cunostințe muzicale iar auditile muzicale au avut un impact pozitiv asupra acestora,dezvoltându-le preocuparea pentru muzica simfonică.
3.    Ce aţi face în mod diferit data viitoare?
Data viitoare as organiza o mini-excursie la Operă .
4.    Care a fost reacţia elevilor la activitatea didactică propusă?
Elevii au fost entuziasmati in momentul în care au avut parte de auditia muzicală.
5.    Care a fost feedback-ul elevilor?
Feed-back-ul elevilor a fost unul pozitiv au ascultat cu atentie cele prezentate, s-au arătat încântați de modul în care a fost prezentată lecția și au completat corect fișele de lucru, fapt ce a demonstrat că obiectivele de învățare au fost realizate.
6.    Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activităţii didactice?
Atmosfera de lucru a fost una plăcută,elevii fiind interesati de lectia predată,îndeplinind sarcinile date de către profesor.










Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu